help_outline Skip to main content

News / Stories

Judging Results - Fort Sutter Meet 2022

Published on 6/17/2022

Judging Results from the 2022 Fort Sutter Chapter National Meet in Dixon, CA






National
Recognition
Awards

Oldest 1913 Harley-Davidson 9E Tim Burns
Most Unique 1938 Imme RT 100 Paul Hunt
Period Modified 1st Pl 1957 Harley-Davidson FL Ralph Ribera
Period Modified 2nd Pl 1979 Yamaha RD400 Steve Tucker
Period Modified 3rd Pl 1958 BMW R60/2 Scott Day
Longest Distance 1st Pl (Bike not available) Tom O'Ryan
Longest Distance 2nd Pl (Bike not available) Kevin O'Ryan
Longest Distance 3rd Pl (Bike not available) Dakota Gracey
Century Medallion 1913 Harley-Davidson 9E Tim Burns
Century Medallion 1914 Henderson Model D David Bettencourt
Century Medallion 1916 Excelsior Twin Donald Nichols
Century Medallion 1917 Henderson G Michael Lynch
Century Medallion 1919 Harley-Davidson J Tim Burns
Century Medallion 1920 Harley-Davidson J Tim Burns



Chapter
Recognition
Awards

Best of Show 1914 Henderson Model D David Bettencourt



Awards Earned:  JS = Junior Second,    JF = Junior First,    S = Senior,    1WC = 1st-Time Winner's Circle,    WC = Repeat Winner's Circle,    ME = Marque Excellence



Tim Burns 1913 Harley-Davidson 9E JF
Donald Nichols 1916 Excelsior Twin JS
Michael Lynch 1917 Henderson G JF
Tim Burns 1919 Harley-Davidson J JF



 

Tim Burns 1920 Harley-Davidson J JF
Larry W. Ayers 1927 Morgan Anzani Aero JF
Eugene Garcin 1929 BMW R63 1WC




Raphael Bertolus 1931 BMW R11 JF
Robert Lewis 1936 Harley-Davidson EL JF
Richard Scardigli 1939 Triumph T100 JS





Bob Clift 1941 Indian 441 JF
Bob Clift 1943 Indian 841 S
Gerald Bonomi 1944 Harley-Davidson FL JF





Richard Butler 1951 Bauer B150 WC
Dave Aliventi 1957 Triumph TRW JF





Michael Althouse 1960 Harley-Davidson FLH JF
Tim Burns 1960 Harley-Davidson Topper S
Kenneth Davis 1961 Ducati Bronco WC
Kirk Dobson 1964 Honda CB92 Benly JF
Gary Fleshman-Kubodera 1964 Triumph Mt. Cub WC
Brad Yuill 1965 Honda 305 Dream JF
Albert Catelani 1965 Royal Enfield Interceptor 1WC
Brad Yuill 1966 Honda 305 Dream JF
Mark Milton 1966 Honda C90 JF
Ken Morris 1968 BMW R69/US S
Jerry Meadows 1969 BSA 441 Victor Special JS
Don Stockett 1969 Honda CL350 JF
Don Stockett 1969 Honda CL350 S
Greg Kolle 1969 Honda CL450 Scrambler JS





Jeff Morris 1970 Honda CT70 JF
Scott Dunlavey 1970 Triumph TR6R JF
Bob Clift 1971 Honda CB500 JF
Jeff Morris 1974 BMW R90/S JF
Scott Somers 1974 Ducati GT750 JF
Albert Catelani 1979 Honda CBX JF





Norman Trueblood 1981 Harley-Davidson FLH JS
Brad Yuill 1982 Harley-Davidson Sportster JF
Gary Fleshman-Kubodera 1984 Honda CT110 S



Thank you to our Judging Team for this event!
Judges and Staff: Robert W. Anderson, Raphael Bertolus, Tim Burns, David Carleton, William Cruz, Andrew Dolcini, Martin Dolcini, Gary L. Fleshman-Kubodera, Eugene Garcin, John Graff, Susan Graff, Rich Hardmeyer, Chris Haynes, Amanda Henry, Robert Henry, Kalle Hoffman, Pam Hospers, Red Fred Johansen, Keith Kizer, Alex Kubodera, Gabriel Kubodera, Mark Loewen, Gordon Matthews, Michael Mcandrew, Ross Metcalfe, Mark Milton, Larry Ramos, Stanley Randall, Peter Reeves, Steve Slocombe, Steve Sorensen, Don Stockett, Brady Walker, Gary Whitney

©2020 THE ANTIQUE MOTORCYCLE CLUB OF AMERICA, INC.
P.O. Box 663, HUNTSVILLE, AL 35804